نقد و بررسی کتاب «دانش هرمی موسیقی»

۰۵ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۲ کد : ۳۲۸۵ اخبار
تعداد بازدید:۲۴۶

کتاب «دانش هرمی موسیقی»، نوشته محمدسعید شریفیان با حضور دکتر محمدرضا آزاده‌فر و دکتر محمدعلی مرآتی روز دوشنبه، هفتم بهمن‌ماه از ساعت 15 تا 17 در سرای اهل‌قلم مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.

 

به گزارش سایت خانه موسیقی، این کتاب در شانزده فصل، مباحثی نظیر صوت و شاخص‌های آن، تولد تونالینه، گام‌شناسی، سرکلیدها، فواصل، گام‌ها، آنالیز تونالینه، ریتم‌شناسی، گروه‌بندی نت‌ها و سکوت‌ها، آکوردشناسی و ... را مطرح می‌کند.

در مقدمه این کتاب آمده است:

«این کتاب صرفا تئوری موسیقی نیست؛ بلکه مباحث زیربنایی مختلفی را که در موسیقی از اهمیت خاصی برخوردارند، به‌صورت مجموعه‌ای مدون ارائه می‌کند، که با تکیه بر آنها بسیاری از تئوری‌های پایه و مباحث ساختاری موسیقی هنری روشن می‌شوند و بدینسان زیربنای علمی و هنری را فراهم می‌سازند.»

 

 


محمدسعید شریفیان (زادهٔ ۱۳۳۳ در تهران) آهنگساز موسیقی سمفونیک، موسیقی فیلم ،مجموعه‌های تلویزیونی و پژوهشگر در زمینه موسیقی است.

او در سی و یکمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر برای آلبوم موسیقی «و اینک بی‌کرانگی» نامزد بهترین آلبوم و بهترین آهنگسازی و برای آلبوم موسیقی «به زمین و آفتاب» نامزد بهترین آهنگسازی بخش کلاسیک شد.


وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه با عزیمت به انگلستان به تحصیل در موسیقی پرداخت. شریفیان  پس از اتمام  کالج موسیقی لیدز، فوق دیپلم موسیقی را از دانشگاه هادرزفیلد و فوق دیپلم در هنرهای تجسمی را از دانشگاه لندن و دیپلم نوازندگی فلوت و دیپلم‌های هارمونی و کنترپوآن را از کالج سلطنتی موسیقی لندن اخذ کرد.

شریفیان لیسانس و فوق لیسانس خود را در موسیقی در گرایش آهنگسازی از انستیتوی موسیقی کلچستر (دانشگاه انگلیس) دریافت کرد و در ادامه ، درجه دکترا در فیزیک صوت و موسیقی الکتروآکوستیک را در دانشگاه پادوآی ایتالیا اخذ کرد.

او در کنار فعالیت‌های آموزشی در کنسرواتوارهای ایتالیا و کالج‌های موسیقی در انگلیس،چندین سال مدیریت هنری و اجرایی گروه‌ها و ارکسترهای مجلسی و کر را تجربه کرده است. به علاوه پنج سال نیز در مجموعه هنری کمونیتا مونتانا و دو ارکستر فیلارمونیک توسکانی ایتالیا به عنوان آهنگساز مقیم فعالیت داشته است.

همچنین فعالیت‌های متنوع دیگری،از جمله نوازندگی -تا سال 1985- آهنگسازی برای ارکستر‌ها و گروه‌های مجلسی حرفه‌ای در کنسرت‌های پرمخاطب همراه با پخش رادیویی،حضور فعال در سمینارها ،و داوری‌های بین‌المللی جشنواره‌های آهنگسازی و نوازندگی ارکسترال-از جمله دو دوره جشنواره موسیقی معاصر در پرسل روم لندن- بخشی دیگر از فعالیت‌های حرفه‌ای او را تشکیل می‌دهند.

فعالیت‌های مستمر شریفیان در آهنگسازی،منجر به تولید بیش از 80 اثر، در انواع بافت‌های صوتی و گروه‌های مختلف موسیقی اعم از،ارکسترال،کرال،مجلسی،موسیقی الکترواکوستیک،موسیقی فیلم،موسیقی مجموعه‌های تلویزیونی و قطعات متعددی بر روی تم‌های فولکوریک ایرانی شده است.

نمونه‌هایی از آثار شریفیان عبارتند از پوئم سمفونیک آرش کمانگیر،پوئم سمفونیک بر روی اشعار سعدی (در کنفرانس سران سازمان ملل متحد در سال 1988)، با اجرای ارکستر سمفونیک نیویورک و کر متروپولیتن-مجموعه الکتروآکوستیک کویر، مجموعه لیدر بر روی اشعار حافظ، سمفونی سرداران، سمفونی اروند، مجموعه آوازی روی اشعار میروسلاو هولوپ ، سراب برای یک گروه کر خارجی، اثر سمفونیک خسوف و اثر سمفونیک طلوع و  خورشید و چند اثر سمفونیک دیگر.

شریفیان برای دوره ای کوتاه  در اوایل دهه هشتاد مدیرعامل خانه موسیقی بود. (منبع: همشهری آنلاین)

 


زمان: 7 بهمن، ساعت 15 تا 17

مکان: تهران، خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه‌نصیر، پلاک 2، سرای اهل قلم

 

برای دریافت پوستر کلیک کنید